суббота, 4 января 2020 г.

Quest «The Smartest - The Fastest»/ квест


Quest «The Smartest - The Fastest»
Мета: вдосконалити знання та навички набуті на уроках англійської мови, розвивати навички всіх видів мовленнєвої діяльностірозширювати світогляд учнів, розвивати мовну здогадку та логічне мислення, формувати та розвивати навички співпраці (робота в групі, взаємодопомога), розвивати здібності до цілеспрямованої та самостійної роботи, виховувати позитивне ставлення та інтерес до вивчення англійської мови;


Хід заходу
етап. Організаційний.
T : Good morning students. How are you today? Now we are going to start our quest «The Smartest - The Fastest». Tell me please: What does the word quest mean? (Quest is a long search for something. )
You will have several stations. At each station you have to do some tasks. After doing the task you will know where the next station is. The team which is the first at the last station is the winner.
The rules of the quest:
- be careful while moving and running from one station to another station,                  - don’t push each other,                                                                                                  - don’t cheat off the other team.
ІІ етап. Основний
Station 1. Crossword (English Zone)
Do the crossword.

Station 2. Find the words (Library)
There are three books on your desks. Find in the text 10 plural nouns.

Station 3. "FunnyFive"(English zone)
Name the number from 1 to 9 and do the task.
1
2
3
4
5
6
7
8
9

1. 5 members of family.
2. 5 pets.
3. 5 parts of your body.
4. 5 days of week.
5. 5 cities
7. 5 characteristics
8. 5 months
9. 5 verbs
Station 4. (Classroom). 1. Write words in alphabetical order

1) holiday       10) present             19) send
2) apple          11) chocolate          20) flower
3) work          12) bed                    21) table
4) Last             13) kiss                   22) you
5) orange        14) dear                  23) name
6) end              15) garden             24) ice
7) jam              16) mother            25) queen
8) union           17) right                26) zoo
9) vase             18) xylophone



2. I want to know how well you can translate
1)      I have two brothers.
2)      It’s  my dog.
3)      I am from Ukraine.
4)      I am ten.
5)      My pen is red.
6)       She is sleeping.
7)       They are washing.
8)       My cat is running.
9)       My mother is reading an interesting book.
10)      My sister is a good pupil.

3. Buildings and places.
Last weekend I spent with my friends. They live in a small town near the river. In the morning we went to the _________. The weather was fine, the water was warm and we swam in the river and sunbathed. Then my friend asked me to the ___________ to watch a new film about African animals. After it we went to the _______________ to buy presents for my friend’s mum, because it was her birthday. Then we had our lunch in a small ____________. The food was good there. We vent to the sport _____________ in the afternoon. And in the evening we just stayed at my friend’s _____________ and played games in her room. It was a wonderful day.

Guess the key word
This is the place where you can swim, surf, sail. You go there in summer. There are two ____________ in Ukraine.










Station 5.  (English Zone)

ind 7 “food” words
tea   chicken   orange    honey    bread    banana    cheese   tomato   carrot   water
m
j
t
w
t
q
u
f
a
o
w
o
c
h
e
e
s
e
a
g
a
q
h
u
a
i
m
p
l
x
t
x
i
d
r
g
b
g
r
y
e
z
c
t
o
m
a
t
o
e
r
u
k
z
w
i
n
x
j
h
b
r
e
a
d
w
a
w
e
o
a
v
n
i
w
s
n
d
h
n
p
w
w
g
o
r
a
n
g
e
c
a
r
r
o
t
i
s
w
y


Jobs
Guess the profession.
Ben: What is your father, Tom?
Tom: Guess what he is! When my father goes to his work, he sees very many boys and girls. He likes his work. He likes his little boys and girls. He is happy to see them. The children are happy to see my father, too.
Ben: Oh, I see. He is a teacher. And the little boys and girls are his pupils.
Tom: No, no, he is not a teacher. His little boys and girls are not his pupils. They are ill. And my father works at hospital.
Ben: Oh, I see. He is a




ІІІ етап. ЗаключнийНагородження.
T: Children, thank you! You have done quest tasks. You are so smart!                                        I congratulate you.  



четверг, 4 апреля 2019 г.

ДПА З ІНОЗЕМНОЇ МОВИ В 9-му КЛАСІ

ДПА З ІНОЗЕМНОЇ МОВИ В 9-му КЛАСІ ВКЛЮЧАТИМЕ АУДІЮВАННЯ, ЩОБ УЧНІ МОГЛИ ЗАЗДАЛЕГІДЬ ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ТАКОГО ФОРМАТУ НА ЗНО В 11-МУ

Щоб учні шкіл могли заздалегідь підготуватися до аудіювання під час ЗНО з іноземної мови в 11-му класі, з цього року впроваджується аудіювання як частина ДПА з іноземної мови в 9-му класі. Про це йдеться в методичних рекомендаціях до проведення державної підсумкової атестації з іноземних мов у закладах загальної середньої освіти в 2018/2019 н. р., розісланих МОН на всі місцеві підрозділи освіти.
Так, цього року в 9-му класі ДПА проводитиметься з 3-х предметів: української мови, математики та третій – на вибір. Це може бути ДПА з іноземної мови: англійської, німецької, французької або іспанської. Атестація проводиться в письмовій формі та складатиметься з 3-х частин:

  • аудіювання
  • читання
  • використання мови

Матеріали для ДПА з іноземної мови в 9-му класі готуватиме вчитель. Завдання мають відповідати рівню А2+ для тих класів, що вивчають мову на рівні стандарту, та рівню В1 для класів з поглибленим вивченням іноземних мов. На їх виконання учень матиме 60 хвилин.
Матеріали для аудіювання мають містити аудіозапис тексту та одне післятекстове завдання. Теми повинні стосуватися щоденних ситуацій спілкування і відповідати віковим особливостям та інтересам учнів 9-их класів. Це, наприклад, може бути фрагмент радіо-програми, прогноз погоди, опис чогось, телефонні перемовини тощо.
Для рівня стандарту аудіотекст має бути тривалістю 1-2 хвилини, для поглибленого вивчення – 3-4 хвилини. Учні прослуховують запис двічі, після чого виконують завдання до нього.
МОН радить добирати матеріали для ДПА з відкритих джерел, зокрема, з використанням низки ресурсів, зазначених у методичних рекомендаціях. У цьому ж документі є докладні вимоги до інших частин атестації з іноземної мови.
Для учнів 11-х класів, як і торік, ДПА з іноземної мови буде предметом на вибір та відбуватиметься в формі ЗНО. Сертифікаційна робота з англійської (французької, німецької, іспанської) мови налічує 59 завдань різних форм та складається з чотирьох частин:
У тесті будуть завдання двох рівнів складності: стандарту та профільного. Учні, що вивчали іноземну мову на рівні стандарту або академічному рівні, мають під час реєстрації на ЗНО зазначити рівень «стандарту» (вони отримують оцінку за ДПА за виконання частини тесту, яка відповідає рівню стандарту або академічному). Ті ж, хто вивчав мову на профільному рівні, мають зазначати рівень складності завдань «профільний» (такі учні отримують оцінку за ДПА за результатами виконання завдань усього тесту).
Докладніше про ЗНО 2019 можна прочитати тут: http://testportal.gov.ua/zno-2019/ 

понедельник, 15 октября 2018 г.

Classroom Rules


  • Listen to the teacher / adult.
  • Listen to others.
  • Put your hand up if you want to speak / answer.
  • We keep our hands / feet to ourselves.
  • Respect each other.
  • Respect other people's property.
  • Take care of our equipment.
  • Bring the right equipment to our lessons.
  • Use kind words.
  • Concentrate.
  • Finish our work on time.
  • Walk around the classroom and school corridors.
  • Treat people the way you would like to be treated.
  • Be a good friend to everyone.
  • Follow directions from others.
  • Always tell the truth.
  • Enjoy our learning.
  • Show manners at all times.
  • Be polite.
  • Be on time.
  • Share with others.
  • Keep the classroom tidy.
  • Tidy the classroom when we have finished working.
  • Line up quietly and smartly.
  • Take pride in our school.
  • Always work hard.
  • Be happy.
  • Try to make others happy.
  • Smile!